»Ni šole, ki te lahko pripravi za jutri, ker še ne vemo, kakšen bo jutri. Po drugi strani pa je lahko vsaka prava, ker te nauči interdisciplinarnosti in logike, kako pristopati k reševanju problemov,« je prepričan dr. Zlatko Pflaum iz Leka, enota Biofarmacevtika, vodja projekta biofarmacevtike. O šolanju, izkušnjah in poklicih prihodnosti smo se 18. januarja, na dogodku Ne teslo. Tesla bom!, pogovarjali z dijaki II. gimnazije Maribor.
Podobno kot predhodnik razmišlja mag. Špela Lukas, soustanoviteljica start-up podjetja Kokica: »Fakulteta ti da podlago, ampak znanje moraš naprej razvijati sam.« Dijakom, ki razmišljajo o podjetništvu, pa svetovala naj vanj ne vstopajo zaradi denarja, ki mora biti posledica, ne vzrok.
Inovacija zbudi iskrice v očeh
Matic Navotnik iz Leka, enote Proizvodni inženiring, tehnolog proizvodnega inženiringa, je poudaril, da je potrebno vselej ostajati aktiven in vključen skozi različne projekte: »V službi si vržen v okolje, kjer uporabljaš 10 % znanja iz fakultete. Pridobivaš ga tudi drugje, moraš še kaj delati zraven, vključujte se v projekte.«
»Veliko ljudi boli, če ne najdejo smisla pri delu. Z inoviranjem pa znova dobijo iskrico v očeh, nov zanos, zato je inovativnost tako pomembna,« razmišlja Simona Roškar,trenerka za kreativnost na delovnem mestu iz Kreativne komunikacije.
Odkrivanje novega
»Ko sem se odločal za študij, nisem razmišljal o inženirski poti. Iskal pa sem nekaj nedotaknjenega, področje, kjer lahko naredim še nekaj novega. Videl sem, da je inženirstvo tisto, ki te opremi z znanjem, s katerim lahko napadeš katerikoli problem,« je zaključil Blaž Jakopin, mladi raziskovalec na področju rehabilitacije in analize gibanja človeka na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.