Slovenija, imamo problem – a tudi priložnost!

Na majski MQ konferenci 2024, ki jo programsko soustvarjajo Mediade, je dr. Mateja Drnovšek z ljubljanske Ekonomske fakultete predstavila ugotovitve najnovejše raziskave Svetovnega gospodarskega foruma (WEF).

Novo merjenje rasti

»Metodologija merjenja rasti se spreminja. Ne gre več le za rast bruto domačega proizvoda temveč tudi za naravo oziroma kakovost rasti,« je pojasnila Drnovšek. Kot kažejo podatki, Slovenija dosega najvišjo oceno na stebru vključenosti (72,1), kjer presegamo povprečje držav z visokim dohodkom. Solidno oceno dosegamo še pri odpornosti (58,8). Na stebrih inovativnosti in trajnosti zaostajamo za državami z visokim dohodkom. Na stebru inovativnosti dosegamo le 88 % povprečja držav z visokim dohodkom.

Vzvod krepitve inovativnosti Slovenije: talenti

Za bolj uravnoteženo prihodnjo gospodarsko rast mora Slovenija okrepiti predvsem komponenti trajnosti  in inovativnosti. Pri slednjem nas zavira človeški dejavnik: »Največji izziv inovativnosti Slovenije je dostop do talentov ter znanja digitalnega in zelenega prehoda. Imamo tudi večji odliv kot priliv talentov,« je razkrila Drnovšek.

Bodimo inovativni voditelji in voditeljice

Dr. Iztok Seljak, predsednik Združenja Manager, je ob tem izpostavil, da sporočilo ne sme biti povod za pesimizem. Ravno nasprotno: spodbuditi nas mora k akciji. K inovativnemu voditeljstvu, kot je ubesedila ´krmarka´ konference, moderatorka mag. Edita Krajnović: »Verjetno si ne bomo zapomnili inovativne osebe, ki ni zmogla spraviti ideje od koncepta do uresničitve – ali voditelja, ki je dobro vodil, vendar nikoli zares ni vodil inovacije. A skoraj vedno si bomo zapomnili inovativnega voditelja ali voditeljico.«